Bóta Attila MTA doktori címet kapott

2015. január 6. kedd

Bóta Attila MTA doktori címet kapott

Hat BME-s oktató vehette át nyolcvannégy kutatótársával együtt az MTA doktora cím megszerzését tanúsító oklevelet.

A Magyar Tudományos Akadémia Székházának Dísztermében Lovász László, az Akadémia elnöke adta át az egyes szakterületek legkiválóbb kutatóinak teljesítményét elismerő címet.

A Műegyetemi díjazottjai között üdvözölhetjük Bóta Attila, a Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszékének egyetemi magántanárát, aki gyakorlati szempontból fontos anyagok tulajdonságait vizsgálta a röntgensugárzás és az anyag kölcsönhatásán alapuló kísérleti technikákkal.

Munkája során meghatározta különböző természetes és szintetikus szerves anyagokból előállított aktívszenek szerkezetét, felderítette új típusú, nikkeltartalmú katalizátor anyagok felépítését. Számos olyan rendszert vizsgált, amely az élő szervezetekben előforduló sejtmembránokat modellezi. Értelmezte az ilyen rendszerekben észlelt kísérleti tapasztalatokat, modelleket dolgozott ki a rendszerek viselkedésének elméleti leírására. Vizsgálta több fontos gyógyszerhatóanyag, bakteriális méreganyag, illetve mérgező nehézfémion kölcsönhatását a sejtmembránokat modellező rendszerekkel, feltárta a vegyületek, illetve ionok hatására a membránok szerkezetében bekövetkező változásokat. Új típusú modellrendszereket javasolt biológiai membránok vizsgálatára. Továbbfejlesztette az alkalmazott kísérleti technikákat is. Eredményei nagyban hozzájárulnak a vizsgált, hierarchikusan rendezett nanoszerkezetű anyagok tulajdonságainak megértéséhez.

A teljes cikk itt olvasható: bme.hu

Forrás: mta.hu