Emlékülés Sevella és Nyeste professzor urak tiszteletére

2015. február 17. kedd

Emlékülés Sevella és Nyeste professzor urak tiszteletére

A tavalyi év során nagy veszteség érte a biomérnök szakmát, amikor a két – biomérnök képzést alapító – professzor emeritus Dr. Nyeste László és Dr. Sevella Béla váratlanul eltávoztak. Nincs olyan biomérnök az országban, aki nevüket ne ismerné, hiszen évtizedeken át tanították a BME-n tanuló biomérnökök közös alapozó tárgyát a Biomérnöki Műveletek és Folyamatokat, illetve más biotechnológiai tárgyú előadásokat és gyakorlatokat. Később más egyetemek Biomérnök képzésének akkreditációjában is részt vettek, illetve jegyzeteiket a biomérnök képzésekben is a mai napig használják.

Sevella professzor úr idén februárban lenne 70 éves, ezért 2015. február 6.-án 10 órai kezdettel a korábban mindkettejük által elnökként vezetett MTA Biomérnöki Munkabizottsága a kettejük közös munkásságát felidéző emlékülést rendezett  a BME VBK Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszékén. Az emlékülésen bemutatkozott az ország valamennyi biomérnök képző műhelye, illetve fiatal tanítványok mutatták be a két nagy előd örökségét saját életútjukban:

• Pécs Miklós – Biomérnöki oktatás a BME-n
  • Rezessyné Szabó Judit – Biomérnök oktatás a BCE-n
  • Karaffa Levente –  Biomérnök oktatás a DE-n
  • Kovács L. Kornél – Biomérnök oktatás a SZE-n
  • Gubicza László – Biomérnöki Kutatások a Pannon Egyetemen
  • Salgó András – Biotechnológiai Kutatások a BME ABÉT-en
  • Németh  Áron  –  Nagy  elődök  nyomában:  a  Fermentációs  félüzem napjainkban
  • Kupcsulik  Bálint  –  A  komplex  fermentációs  laboratóriumi  gyakorlat apropóján…
  • Ballagi András – Pharmatech Model Labor
  • Párta   László   –   QbD-PAT     eszközök  alkalmazása  a   rekombináns fehérjetermelő technológiákban

In memoriam professor emeritus Sevella Béla (1945-2014) & professor emeritus Nyeste László (1928-2014)