BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar

nyelv / language: hu | en
A tantárgy adatlapja ebben a tantervben:
Adatlapverzió:
Budapesti Műszaki és
Gazdaságtudományi Egyetem
Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar
Vegyészmérnöki mesterképzési szak nappali MSc

Tantárgyadatlap
és tantárgykövetelmények

Fizikai kémia és kémiai anyagszerkezettan

A tantárgy neve angolul: Physical chemistry and structural chemistry

Tantárgy kódja Követelmény Kredit
BMEVEFAM201 5+0+0/v 5

A tantárgy tanszéki weboldala (az aktuális félévre vonatkozó információk):

A tantárgyfelelős személy és tanszék:

Kubinyi Miklós, Fizikai kémia és Anyagtudományi Tanszék

A tantárgy előadója:

Név

Beosztás

Tanszék

Kubinyi Miklós

professor emeritus

FKAT Tanszék

Gyarmati Benjámin

egyetemi docens

FKAT Tanszék

Nagyné László Krisztina

egyetemi tanár

FKAT Tanszék

A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:

differenciálegyenletek, mechanika, elektromosságtan, reakciókinetika, alapfokú szervetlen kémiai és szerves kémiai ismeretek.

Kötelező/ajánlott előtanulmányi rend:

Ajánlott: Fizikai kémia 1 és 2 vagy tematikailag hasonló BSc alapkurzus sikeres elvégzése a korábbi tanulmányok során

A tantárgy célkitűzése:

Az atomok és a molekulák szerkezetének leírása kvantummechanikai elvek alapján, továbbá az atomok és a molekulák szerkezetének vizsgálatára alkalmazott elméleti és kísérleti módszerek bemutatása. A biológiai rendszerekben bekövetkező önrendeződési folyamatok bemutatása, makromolekulás kölcsönhatások biofizikai módszereinek tárgyalása. Az atommagok instabilitásával kapcsolatos jelenségek, valamint azok kémiai, környezeti és energiatermelési következményeinek megismertetése

A tantárgy tematikáját kidolgozta:

Kubinyi Miklós egyetemi tanár FKAT Tanszék

Szilágyi András egyetemi docens FKAT Tanszék

Nagyné László Krisztina egyetemi tanár FKAT Tanszék

Gyarmati Benjámin egyetemi docens FKAT Tanszék

Tanulási eredmények:

A tanulási eredmények között az adott szak Képzési és Kimeneti Követelményében [18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet] előírt tanulási eredmények szerepelnek kékkel. A jelen tantárgy ezekhez való hozzájárulása feketével szedett.

Tudás

Ismeri a vegyészmérnöki szakmához kapcsolódó matematikai, természettudományos (kémiai, fizikai) és műszaki elméletet és gyakorlatot.

Felső szintű matematikai tudása van (differenciálegyenletek, Fourier-analízis), amit kutatás-fejlesztési feladatok megoldásában alkalmaz

Erős alapjai vannak fizikából a mechanika, a hőtan, az elektromosságtan és a kvantummechanika területén, amelyeket a műszeres technikákban és technológiai módszerekben tud alkalmazni

Ismeri az atommagok instabilitásának következtében lejátszódó folyamatokat és azok kémiai és méréstechnikai alkalmazási lehetőségeit.

- Elvárás, hogy ismerje a biológiai rendszerekben lejátszódó önszerveződési folyamatokat, ezek szerepét a biológiai funkciók ellátásában, ismerje az alapvető szerkezet-tulajdonságok összefüggéseket biológiai rendszerek kolloidális mérettartományában.

- Elvárás, hogy ismerje a biológiai rendszerek molekuláris és kolloidális mérettartományú feltérképezésére alkalmas technikákat, ismerje azok alkalmazási határait és korlátait

Ismeri a kémiai és vegyipari rendszerek fenntarthatóságával, biztonságosságával és környezeti hatásaival kapcsolatos elveket, módszereket és gyakorlatot, munkahelyi, egészségvédelmi egészségfejlesztési ismereteket.

Ismeri az atommag eredetű sugárzások biztonsági és környezeti alapjait.

Rendelkezik a vegyészmérnöki és kémiai technológiai területhez kapcsolódó méréselméleti, méréstechnikai, analitikai és anyagvizsgálati ismeretekkel.

Ismeri a kémiai technológiában alkalmazott, az analitikai és a szerkezetvizsgálati műszeres mérési módszereket

Az eljárások és technológiák kutatásához, fejlesztéséhez és működtetéséhez szükséges analitikai és szerkezetvizsgálati módszerek birtokában van.

Ismeri az anyagszerkezet elméletét, a szerkezetvizsgáló műszerek működését, a műszereket szintetikus, analitikai és technológiai munkájához kapcsoltan alkalmazni tudja.

Képesség

Alkotóan képes alkalmazni a vegyészmérnöki szakterülethez kapcsolódó matematikai és természettudományos elméleti és gyakorlati ismereteket feladatai megoldása során.

Szilárd és széleskörű matematikai és természettudományi ismerete van, ami a sikeres mérnöki munkához alapvető fontosságú

Elvárás, hogy képes legyen a kémiai anyagszerkezettan, a biofizika, valamint a radiokémia területen a kapcsolódó törvényszerűségek, összefüggések megértésére, a megszerzett tudás alkalmazására és gyakorlati hasznosítására.

Képes a vegyészmérnöki, kémiai és kémiai technológiai területen alkalmazott elemzések és anyagvizsgálatok elvégzésére, értékelésére és dokumentálására, szükség esetén a vizsgálati módszerek továbbfejlesztésére, és új módszerek bevezetésére.

A vegyészmérnöki munkához kapcsolódó analitikai és szerkezetvizsgálati módszereket ismeri, azokat alkalmazni tudja. Egyes módszerekre specializálódni tud, azok továbbfejlesztésében közre tud működni.

Képes a vegyipari és kémiai technológiai folyamatok üzemeltetése során gyűjtött információk feldolgozására és rendszerezésére, átfogó elemzésére, következtetések levonására.

Elvárás, hogy képes legyen a magyar és nemzetközi szakirodalomban, az interneten megjelent, a tananyaggal kapcsolatos információkat értékelni, szűrni, véleményt formálni.

Attitűd

Törekszik a fenntarthatóság, a biztonság, a környezetvédelem és energiahatékonyság követelményeinek érvényesítésére és másokkal való megismertetésére.

Tudatában van a mag eredetű sugárzások környezeti hatásaival és energiatermelésre való felhasználásának lehetőségével

A munkáját rendszerszemléletű és folyamatorientált gondolkodásmód alapján komplex megközelítésben végzi.

Elvárás, hogy keresse az összefüggéseket a korábban tanultakkal.

Ismeretei és készségei fejlesztésére folyamatosan törekszik.

Matematikai, természettudományi és műszaki tudása szilárdan megalapozott, erre építve képes befogadni az új szakmai ismereteket

Autonómia és felelősség

Felelősséggel viseltetik a fenntarthatóság és környezetvédelem terén.

Ismeri a mag eredetű sugárzások környezeti hatásait és a magok instabilitásán alapuló elvi energiatermelési lehetőségeket

Döntéseit körültekintően, megfelelő önállósággal, szükség szerint más (nemcsak műszaki) szakterületek képviselőivel konzultálva hozza, azokért felelősséget vállal.

Döntései megalapozottak, azok előkészítése során alaposan tájékozódik, konzultál kollégáival, és külső szakértőkkel

Törekszik kollégái, beosztott munkatársai szakmai fejlődésének elősegítésére.

Rendszeres, alapos konzultációt folytat munkahelyi közösségének tagjaival, elősegítve a munkahelyi kollektíva, ezen belül a saját szakmai fejlődését

Utolsó módosítás: 2021-08-27 09:49:45

A további tárgyak adatlapjának kiválasztásához kattintson ide.