A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Magyarország legjelentősebb felsőoktatási intézménye a mérnöki és az üzleti tudományok területén.

A BME kompetenciáiból adódóan az ország versenyképességének és fenntartható fejlődésének egyik meghatározó szereplője. 

Az egyetem 2010. április 16-án elnyerte a kutatóegyetemi címet. A címpályázathoz kapcsolódóan a Támop 4-2-1/B-09-11 KMR támogatás keretében kutatóegyetemi programot hirdetett meg, melynek kiemelt kutatási területei az alábbiak:

Fenntartható energetikaJárműtechnika, közlekedés és logisztikaBiotechnológia, egészség- és környezetvédelemIntelligens környezetek és e-technológiákNanofizika, nanotechnológia és anyagtudomány
Katasztrófa-megelőzés: korszerű mérnöki módszerek

A Műegyetemen folyó minőségi oktatást-kutatást jelzi a Magyar Tudományos Akadémiával együtt létrehozott 12 akadémiai kutatócsoport, a közel 30 ezer négyzetméter (6 futballpályának megfelelő) laboratóriumi háttér, valamint az itt található az ország legnagyobb műszaki könyvtára. A tudományos fokozattal rendelkező oktatók aránya több, mint 60%, s a 14 doktori iskolában évente 200 új doktorandusz kezdi meg tanulmányait. 

A Műegyetem jelentős kutatás-fejlesztési teljesítményét, kiterjedt gazdasági beágyazottságát és pályázási eredményességét igazolja, hogy K+F+I bevételeinek költségvetési támogatásához viszonyított aránya 2005-2009 között átlagosan 60%.

A BME, mint kutatóegyetem célja, hogy az innováció kiemelkedő  hazai felsőoktatási intézménye legyen és európai beágyazottságú elit egyetemmé váljon.