Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar |
Környezetmérnöki alapképzési szak nappali BSc |
A tantárgy neve angolul: Engineering fundamentals
Tantárgy kódja | Követelmény | Kredit |
BMEGEVGAKM2 | 2+1+0/v | 3 |
Dr. Paál György |
egyetemi tanár |
Hidrodinamikai Rendszerek Tsz. |
Till Sára |
egyetemi tanársegéd |
Hidrodinamikai Rendszerek Tsz. |
Középiskolás fizika, Matematika A1
Matematika A1: BMETE90AX00
A tárgy a szakmai törzsanyag része, mintatanterv szerint a második félévben oktatott, kötelező tantárgy. Feladata a kKörnyezetmérnöki Karon szakon tanuló hallgatók mérnöki szemléletének kialakítása, fejlesztése, és a környezetmérnök számára szükséges gépészmérnöki ismeretek megtanítása. Ezzel elősegíti az elsajátítandó szakmai kompetenciák között szereplő, a technológiai rendszerek fejlesztésére, tervezésére és működtetésére irányuló szakmai ismeretek megszerzését.
Elméleti képzés keretében ismerteti a vegyipari alapanyagok (gáz, folyadék, szilárd szemcsés) jellemzőit, kezelését, szállítását. A fentieket áramlástani és mechanikai elméleti alapismeretekkel támasztja alá. Megismertet az iparban leggyakrabban alkalmazott gépi berendezések üzemi jellemzőivel, felépítésével, működésével, alkalmazási területeivel és kiválasztásával.
Az anyag tárgyalása figyelembe veszi a hallgatók matematikai felkészültségét, folyamatosan épít a matematikai ismeretekre.
Név: |
Beosztás: |
Tanszék, Int.: |
Dr. Kósa Levente |
ny. egyetemi tanár |
(egykori) Vegyipari Géptan Tanszék |
A tanulási eredmények között az adott szak Képzési és Kimeneti Követelményében [18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet] előírt tanulási eredmények szerepelnek kékkel. A jelen tantárgy ezekhez való hozzájárulása feketével szedett.
Tudás
Ismeri a környezetvédelmi szakterület műveléséhez szükséges általános és specifikus matematikai, természet‐ és társadalomtudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket.
Ismeri az áramlástani, áramlástechnikai alapfogalmakat.
Ismeri a szakterülethez szükséges gépészmérnöki alapelveket, összefüggéseket.
Ismeri a főbb környezetvédelmi célú technológiákat, a technológiához kapcsolható berendezéseket, műtárgyakat és azok működését, üzemeltetését.
Ismeri a szakterületéhez tartozó leggyakrabban alkalmazott gépi berendezések üzemi jellemzőivel, felépítésével, működésével, alkalmazási területeivel és kiválasztásával kapcsolatos elveket és összefüggéseket.
Ismeri a szakterülethez szükséges gépészeti alapelveket, összefüggéseket.
Ismeri a környezeti elemek és rendszerek mennyiségi és minőségi jellemzőinek vizsgálatára alkalmas főbb módszereket, ezek jellemző mérőberendezéseit és azok korlátait, valamint a mért adatok értékelésének módszereit.
Ismeri a szakterület áramlástani, áramlástechnikai vonatkozású mérőeszközeit, mérőberendezéseit.
Képesség
Képes a környezeti elemek és rendszerek korszerű mérőeszközökkel történő mennyiségi és minőségi jellemzőinek alapfokú vizsgálatára, mérési tervek összeállítására, azok kivitelezésére és az adatok értékelésére.
Képes szakterületéhez kapcsolódó áramlástani, áramlástechnikai vonatkozású mennyiségek mérésének megtervezésére.
Képes alapvető hidrodinamikai problémák megoldására és a számítási módszerek mérések kiértékelésében való felhasználására.
Képes víz-, talaj-, levegő-, sugár- és zajvédelmi, valamint hulladékkezelési és -feldolgozási feladatok javaslat szintű megoldására, döntés előkészítésben való részvételre, hatósági ellenőrzésre és e technológiák üzemeltetésében részt venni.
Képes részfeladatok ellátására a szakterületéhez kapcsolódó gépészeti technológiai rendszerek fejlesztésében és üzemeltetésében.
A termelő és egyéb technológiák fejlesztése és alkalmazása során képes az adott technológiát fejlesztő és alkalmazó mérnökökkel az együttműködésre a technológia környezetvédelmi szempontú fejlesztése érdekében.
Képes együttműködni és megfelelően kommunikálni a gépész szakterület szakembereivel.
Képes a technológia megismerése után feltárni az alkalmazott technológiák hiányosságait, a folyamatok kockázatait és kezdeményezi az ezeket csökkentő intézkedések megtételét.
Képes felismerni a felmerülő gépészeti problémákat és lépéseket tenni kiküszöbölésükre.
Attitűd
Nyitott a szakmájához kapcsolódó, de más területen tevékenykedő szakemberekkel való szakmai együttműködésre.
Nyitott a szakmai területeken zajló gépészeti technológiai fejlesztés és innováció megismerésére, elfogadására.
Felelősséggel vallja és képviseli a mérnöki szakma értékrendjét, nyitottan fogadja a szakmailag megalapozott kritikai észrevételeket.
Nyitottan fogadja a megalapozott kritikai észrevételeket.
Megosztja tapasztalatait munkatársaival, így segítve fejlődésüket.
Képes a munkafolyamatok során együttműködni (munka)társaival a feladatok megoldásában.
Autonómia és felelősség
Felelősséget vállal a társadalommal szemben a környezetvédelmi téren hozott döntéseiért.
Törekszik a pontos és hibamentes feladatmegoldásra, munkájáért felelősséget vállal.
Szakmai feladatainak elvégzése során együttműködik más (elsődlegesen gazdasági és jogi) szakterület képzett szakembereivel is.
Képes együttműködni és megfelelően kommunikálni a gépész szakterület szakembereivel.
Utolsó módosítás: 2018-06-13 11:41:57