Non-stop kísérleti bemutató verseny - Döntő

2020. január 8. szerda

Non-stop kísérleti bemutató verseny - Döntő

A Periódusos Rendszer Nemzetközi Éve alkalmából szervezett Non-stop kísérleti bemutató verseny Döntője 2019. november 19-én került megrendezésre a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Központi (K) épület Dísztermében.

2019-et az ENSZ Közgyűlése és az UNESCO több nemzetközi tudományos szervezet kezdeményezésére a Periódusos Rendszer Nemzetközi Évévé nyilvánította, ezzel emlékezve meg az orosz Dmitrij Ivanovics Mengyelejev által írt első, a periódusos rendszer logikáját ismertető tudományos cikk megjelenésének 150. évfordulójáról.

Periódusos Rendszer Nemzetközi Éve alkalmából szervezett Non-stop kísérleti bemutató versenyt a Magyar Kémikusok Egyesülete Kémiatanári Szakosztálya együttműködve a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karával és az Egri Eszterházy Károly Egyetemmel.

A verseny célja minél több, a Periódusos Rendszer elemeivel kapcsolatos demonstrációs kísérlet bemutatása a helyszínen, illetve on-line közvetítésben érdeklődők számára.
A jelentkezők (egyéni, illetve 2-3 fős csapatok) 1-2 elemet, vagy elemcsoportot választottak ki, melyhez kapcsolódó 10 perces bemutatót kellett megtervezniük. Ebbe az időbe a bemutatásnak és a korrekt szakmai tartalomnak is bele kellett férnie!
A Döntőben 10 csapat mutatta be versenyfeladatát élőben, illetve on-line közvetítésben az érdeklődők számára. A versenyző csapatok közül a Pécsi Tudományegyetem két projektjét (Cink, Vascsoport) kiemeltük és az impozáns hozzáértéssel elkészített bemutatót a verseny után láthatta a közel 150 fős diákközönség. A kísérleteket Molnár Dóra, Illés Gergely és Réti Miklós Máté a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának Bsc hallgatói mutatták be.

A Zsűri tagjai:

• Prof. Dr. Sarkadi Livia, a Magyar Kémikusok Egyesülete Elnöke, a Szent István Egyetem külkapcsolatokért felelős rektori megbízott, egyetemi tanár – a Zsűri elnöke

• Prof. Dr. Nyulászi László, az MTA Levelező tagja, BME VBK Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszék tanszékvezetője

• Prof. Dr. Lente Gábor, Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanára

• Dr. Petz Andrea, MKE Kémiatanári Szakosztály elnöke, középiskolai tanár

• Kiss Andrea, a Nemzetközi Kémiai Torna magyar csapatainak felkészítő tanára, középiskolai tanár

A nemzetközi versenyeken sikeresen szereplő diákok csapatonként számítottak egy-egy zsűritagnak:
Nemzetközi Junior Természettudományi Olimpia (IJSO)
Nemzetközi Kémiai Torna (ICHTO) 2 csapata
Nemzetközi Mengyelejev Kémiai Diákolimpia
Nemzetközi Kémiai Diákolimpia (IChO)

Eredmények