Elhunyt Dr. Antus Sándor Az MTA rendes tagja professor emeritus

2021. december 16. csütörtök

Elhunyt Dr. Antus Sándor Az MTA rendes tagja professor emeritus

Antus Sándor (1944. február 28. – 2021. december 1.) a Budapesti Műszaki Egyetemen (BME) 1968-ban szerzett okleveles vegyészmérnöki diplomát, majd 1971-ben, ugyancsak a BME-en, a Szerves Kémia Tanszéken, egyetemi doktori címet. 1977-ben lett a kémiai tudományok kandidátusa. 1978 és 1992 között a BME Szerves Kémia Tanszékén működő MTA-BME Alkaloidkémiai Kutatócsoportban mint tudományos főmunkatárs folytatott oktató- és kutatómunkát. Kutatásait Farkas Loránd akadémikus, majd később Nógrádi Mihály c. egyetemi tanár vezette csoportban az O-heterociklusok szintézise és szerkezetfelderítése területén végezte igen eredményesen. Nemcsak kutatási témája, de az érzelmei is szorosan kapcsolódtak élete végéig alma materéhez. Lempert Károly akadémikus Szerves kémia c. előadásainak demonstrátoraként már viszonylag korán megfogalmazódott benne, hogy a kutatás mellett az oktatás is a szívügye. Sokrétű, odaadó, lelkiismeretes oktatótevékenysége és tehetséggondozása eredményeként korán kiérdemelte a BME c. docense elismerést. A BME Szerves Tanszékén eltöltött negyedévszázados oktató-és kutatómunkája1992-ben fejeződött be, amikor a Kossuth Lajos Tudományegyetem (2000-től Debreceni Egyetem) Szerves Kémiai Tanszékének vezetőjévé nevezték ki. Szakmai sikerei, amelyeket a BME Szerves Kémiai Tanszékén alapozott meg, ezek után is folytatódtak. 1992-ben a kémiai tudományok doktora, 2004-ben az MTA levelező és 2010-ben az MTA rendes tagja lett. 2015-től a Debreceni Egyetem Professor Emeritusa.

Távozásával egy nemzetközileg ismert és elismert kémikust, kiemelkedő oktató-kutató, iskolateremtő, tudományszervező egyéniséget, és egy segítőkész, melegszívű embert veszítettünk el.

Emlékét tisztelettel és szeretettel megőrizzük.

gyászjelentés