JUNIOR PRIMA DÍJAT KAPOTT VBK KUTATÓJA

2024. január 10. szerda

Junior Prima Díjat kapott Mester Dávid, a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar (BME VBK) Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszék, Spektroszkópia Csoport tudományos munkatársa, a HUN-REN-BME Kvantumkémiai Kutatócsoport munkatársa. Dávid az elméleti kémia területén végez módszer- és szoftverfejlesztést. Legfontosabb tudományos eredményei az elektronikusan gerjesztett állapotok pontos és hatékony leírásához kapcsolódnak. Olyan elméleti módszereket dolgozott ki, amelyekkel többszörösére nőtt a vizsgálható kémiai rendszerek mérete, és lehetővé vált biológiailag és technológiailag fontos molekulák pontos modellezése. Eredményei alapján jobban megérthető a kémiai rendszerek viselkedése, következtetései segítik az új anyagok tervezését többek között a gyógyszerfejlesztés, a környezetvédelem, az elektronika vagy az energiatárolás terén, emellett hozzájárulnak a fény és az anyag kölcsönhatásának még pontosabb megértéséhez. A kutatócsoportban fejlesztett számítógépes program egy nyílt forráskódú, akadémiai célokra ingyenesen elérhető szoftver. A műegyetemi kutató eddigi szakmai pályája során több kitüntetésben is részesült. Elnyerte a Schay Géza- és az Oláh György-díjakat, és számos pályázaton is sikerrel szerepelt már (például „OTKA” posztdoktori kiválósági program, „Tudománnyal fel!” Felsőoktatási Doktorvárományosi és Posztdoktori Kutatói Ösztöndíj).

A Junior Prima Díjra Nyulászi László, a BME VBK Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszék egyetemi tanára, Pukánszky Béla, a BME VBK Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszék professor emaritusa, valamint Császár Attila Géza (egyetemi tanár, Fizikai Kémia Tanszék, Kémiai Intézet, Természettudományi Kar - Eötvös Loránd Tudományegyetem) ajánlotta Mester Dávidot.

Gratulálunk.