BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar

Gábor Dénes díjjal ismerték el a kiemelkedő teljesítményű kutatókat

2015. január 6. kedd

Gábor Dénes díjjal ismerték el a kiemelkedő teljesítményű kutatókat

Gábor Dénes-díjjal ismerték el BME-s oktatók és hallgatók műszaki-szellemi alkotásait, mérnöki munkáját, valamint a technológiai fejlesztés terén nyújtott kiemelkedő teljesítményüket.

 

„A tudósok, az idei díjazottak nemcsak megálmodják és megtervezik, majd megvalósítják a jövőt, hanem fel is találják, új eszközökkel, új eljárásokkal új távlatokat nyitnak, amelyek révén eddig ismeretlen lehetőségekhez juthat a magyar állam, az egész nemzet" – hangsúlyozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke. Idén tizenegy díjazott részére adták át a Gábor Dénes-díjat, az In Memoriam Gábor Dénes elismerést, valamint a Gábor Dénes Tudományos Diákköri Ösztöndíjat a Parlament Felsőházi termében.

 

„Fontos, hogy a Gábor Dénes-díjhoz hasonló kezdeményezések támogatni tudják a piaci alkalmazás szempontjából is hasznos fejlesztéseket, az olyan alkalmazott kutatásokat, amelyek a társadalom számára kézzelfogható eredményeket hoznak" – nyomatékosította Lovász László, az MTA elnöke a huszonötödik alkalommal megrendezett díjátadón.

 

„A magyar mérnöki munka éves elismeréséül szolgáló díj mára nemzetközileg is ismertté vált" – méltatta a kitüntetést Gyulai József, a VIK Elektronikus Eszközök Tanszék professzor emeritusa, a díjat odaítélő kuratórium elnöke. A professzor külön kiemelte a díjat elnyerő kiválóságok munkája kapcsán a tanárok szerepét: „Csak a minőségi oktatáson keresztül kaphatják meg a lehetőséget a diákok a tehetségük kibontakoztatására, ezáltal a kiugrásra. A támogatói ösztöndíjon kívül nagy szükségük van a szakma képviselőinek hivatásuk tiszteletére, presztízsük visszaszerzésére."

 

 

A Gábor Dénes Tudományos Diákköri ösztöndíjat idén Borbás Enikő, a BME vegyészmérnök hallgatója kapta meg, aki „Antipszichotikumok formulálása és in vitro analitikai vizsgálati módszerei" című dolgozatában a mentális kórképekben szenvedő betegek számára kifejlesztett, szájból felszívódó gyógyszerformula létrehozása mellett meghatározta a gyógyszeripar számára hasznos in vitro kioldódási-felszívódási modell előnyeit és hátrányait. Borbás Enikő két éve kapcsolódott be a Szerves Kémia és Technológia Tanszék kutatómunkájába. A díjazott TDK dolgozata Marosi György egyetemi tanár és Nagy Zsombor Kristóf tanársegéd témavezetésével, valamint Balogh György Tibor, a Richter Gedeon NyRt. Vegyészeti Gyár biotechnológiai osztályvezetője konzulensi közreműködésével született. A méltatás szerint Borbás Enikő „mérnöki szemléletmódjának megtartása mellett e fejlesztő és kutató munkának köszönhetően felvértezte magát gyógyszerészi ismeretekkel, készségekkel is, valamint ipari gyakorlatot szerzett. Egyetemi kutatócsoportjában kiemelkedő önállóságról, kreativitásról és terhelhetőségről tett tanúságot, amelyet kiválóan kamatoztathat a jövőben.” Az elismerést Péceli Gábor, a BME rektora adta át a hallgatónak.

 

A teljes cikk itt olvasható: bme.hu

Fotó: Philip János

Aktuális híreink