Elhunyt Fekete Jenő vegyészmérnök, a Műegyetem professzor emeritusa

2016. augusztus 31. szerda

Elhunyt Fekete Jenő vegyészmérnök, a Műegyetem professzor emeritusa

Fekete Jenő közel négy évtizede a kromatográfia kiemelkedő és elismert kutatója volt hazánkban és külföldön egyaránt.

1949-ben született Budapesten. 1974-ben szerzett vegyészmérnöki valamint mérnök-tanári diplomát a Budapesti Műszaki Egyetemen. 1978-79-ben Hamilton ösztöndíjjal az Amsterdami Egyetemen végzett kutatómunkát. 1992 – 2007 között a Müncheni National Research Centerben rendszeresen dolgozott évi egy-két hónapot. A tudomány kandidátusa fokozatot 1985-ben szerezte meg, 1996-ban műszaki doktori címet és PhD fokozatot szerzett a Budapesti Műszaki Egyetemen, ahol 1997-ben habilitált. Kutatói pályafutása azóta is ezen egyetemhez, ezen belül a Szervetlen és Analitikai Kémia (korábban Általános és Analitikai Kémia) Tanszékéhez kötődött. 1997 óta egyetemi tanár beosztásban végezte magas szintű oktató és kutató munkáját. 1978 óta vezetője volt a folyadékkromatográfiás laboratóriumnak.

Gyakorlati analitikai kérdésekben az ország egyik legelismertebb szakértője volt. Tudományos eredményeiből 2014 szeptemberéig 132 közlemény, 210 előadás, 11szabadalom született.

Magas színvonalú kutatói és oktatói tevékenységével tudományos műhelyt teremtett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. Mintegy 150 diplomamunka témavezetője volt, és 8 PhD fokozatott szereztek irányítása alatt. Tanítványai közül van aki komoly  tudományos karriert futott be külföldön, sokan az irányítása alatt szerzett PhD fokozattal, esetleg diplomamunkával az iparban elismert szakemberként tevékenykednek. 4 könyv és négy könyvfejezet szerzője.

Fekete Jenő kutatói és oktatói teljesítményével több díjat érdemelt ki: 1999-2002 közt Széchenyi Professzori Ösztöndíjas. 2009-ben elnyerte a Környezetvédelmi Műszaki Felsőoktatásért (Magyar Mérnöki Kamara) díját, 2011-ben Magyar Felőoktatásért Emlékplakett-et kapott, 2014-ben Erdey László díjat vehetett át.

Fekete Jenő az utolsó napig aktívan részt vett az Egyetem életében, 66 éves korában, augusztus 28-án tragikus hirtelenséggel hunyt el.

Dr. Fekete Jenőt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem saját halottjának tekinti.
A gyászszertartás 2016. szeptember 06-án (kedden) 14:00 órakor az Őriszentpéteri Árpád-kori Templomban lesz, a temetés ezt követően 15:00-kor a Kisrákosi temetőben.