Felsőoktatási intézmények az oktatói mobilitásának növelése

2017. január 25. szerda

Felsőoktatási intézmények az oktatói mobilitásának növelése

A Makovecz Program keretein belül külhonban működő felsőoktatási intézmények az oktatói mobilitás növelése érdekében oktatói álláshelyek létesítéséhez kaptak költségvetési támogatást.

A program lényege: A BME oktatója (akár rövid időszakra is, de legfeljebb egy évre) a lenti listában szereplő programgazda intézmények egyikében munkavégzésre irányuló határozott idejű jogviszonyt alapít, és oktatói tevékenységet végez, miközben a munkaviszonya és illetménye a BME-n változatlan marad.

Finanszírozás: A költségvetési támogatást a külhoni felsőoktatási intézmények kapták meg 2017. június 30-i felhasználási határidővel. Az érdeklődő kollégák közvetlenül a külhoni intézményeknél szerezhetnek információt, ugyanis a határon túli intézmények hatásköre felkérni az oktatókat. A programgazda intézmények maguk választják ki saját oktatási igényeik (szükségleteik) alapján az ösztöndíjprogram keretében fogadandó oktatót.

A programban való részvételt - mint az eredeti felhívásban is olvasható - a munkáltató engedélyezheti. A dékán a VBK-n csak akkor járul hozzá az oktató kiutazásához, ha az érintett tanszékvezető írásban deklarálja, hogy a kiutazó oktató nem fog hiányozni az oktatásból itthon, és megnevezi a helyettesét is az itthoni feladatok ellátására.

A magyarországi oktató kiküldetésének elemei:

• fogadó országban is munkavégzésre irányuló határozott idejű jogviszonyt alapít
  • fogadó intézmény szabálya szerint illetményt kap
  • valamely külhoni intézményben oktat / kutat
  • fogadó intézmény lakhatást, teljes körű biztosítást az oktató + indokolt esetben a családja részére is biztosít
  • legfeljebb egy év, de rövidebb időtartamra is kialakítható a jogviszony
  • munkaviszonya, illetménye hazai intézményben változatlan marad
  • a fogadó intézmény jelenti be az EMMI részére az oktató foglalkoztatását.

Programban részt vevő fogadó külhoni intézmények:

Erdély:

• Sapientia Erdélyi Tudományegyetem
  • Partiumi Keresztény Egyetem
  • Babes-Bolyai Tudományegyetem
  • Egyetemi F. Protestáns Teológiai Int.

Felvidék:

• Selye János Egyetem