Elhunyt Dr. Nógrádi Mihály, az SZKT Tanszék tudományos tanácsadója, címzetes egyetemi tanár

2018. szeptember 10. hétfő

Dr. Nógrádi Mihály 1956-tól 1960-ig a Szerves Vegyipari Kutatóintézet munkatársa volt. 1960-1962-ig az EGIS-ben, 1962-től 1999-ig az MTA Alkaloidkémiai Kutató Csoportjánál dolgozott. Műszaki doktori címét 1964-ben szerezte a Műegyetemen, 1967-től a kémiai tudomány kandidátusa, 1974-től a kémiai tudományok doktora. 1977-ben címzetes egyetemi tanárrá nevezték ki. Kutatómunkája a szerves szintézis területén belül természetes anyagok totálszintézisét ölelte fel, különös tekintettel a gyógyszerré fejleszthető vegyületek szintézisére. Két, több idegen nyelven is kiadott könyv szerzője. A sztereoszelektiv területen kiadott két könyve angol, orosz és magyar nyelvterületeken is nagy példányszámban kelt el. 145 tudományos közleménye közül 119 külföldi folyóiratban jelent meg. 16 elfogadott szabadalmi bejelentése van, legtöbbje el lett fogadva. Csontritkulás elleni gyógyszerszabadalmát több országban, Japánban, Olaszországban, Argentínában is megvalósították és gyógyszerként bevezették. 1994-ben Osteochin néven Magyarországon is forgalomba került. 1992-ben Zemplén Géza díjjal tüntették ki.

Október 31-én lett volna 85 éves.

Emléke szívünkben örökké él.

Nógrádi Professzor Úr végrendeletében azt kérte, hogy csak igen szűk családi körben, barátok, tisztelők, tanítványok és kollégák, sőt unokatestvérek távollétében kívánja búcsúztatását. A család kérése, hogy otthon gyújtsunk egy gyertyát az emlékére!