BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar

nyelv / language: hu | en
A tantárgy adatlapja ebben a tantervben:
Adatlapverzió:
Budapesti Műszaki és
Gazdaságtudományi Egyetem
Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar
Környezetmérnöki mesterképzési szak nappali MSc

Tantárgyadatlap
és tantárgykövetelmények

Víz- és szennyvíztisztító telepek*

A tantárgy neve angolul: Drinking water and wastewater treatment plants

Tantárgy kódja Követelmény Kredit
BMEEOVKMV61 2+1+0/f 3

A tantárgy tanszéki weboldala (az aktuális félévre vonatkozó információk):

A tantárgyfelelős személy és tanszék:

Dr. Laky Dóra, egyetemi docens, Vízi Közmű és Környezetmérnöki Tanszék

A tantárgy előadója:

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

Dr. Laky Dóra

egyetemi docens

Vízi Közmű és Környezetmérnöki Tanszék

Dr. Patziger Miklós

egyetemi docens

Vízi Közmű és Környezetmérnöki Tanszék

A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:

Vízminőségvédelem, vízanalitika alapjai, környezet technológiai alapismeretek (környezeti eljárástan, szennyvíztisztítás)

Kötelező/ajánlott előtanulmányi rend:

párhuzamos követelmény (a tárgy csak a másik tárgy egyidejű felvételével vagy előzetes teljesítése esetén vehető fel)

Környezeti mikrobiológia és biotechnológia

Környezetvédelmi és kármentesítési eljárások

gyenge követelmény (az előkövetelmény tárgyból aláírással kell rendelkezzen a felvételhez)

 

ajánlott előtanulmány

Szennyvíztisztítás (BSc), Környezettechnika v. Környezeti eljárástan (BSc)

A tantárgy célkitűzése:

A tantárgy célja, hogy a hallgatók elméleti és alkalmazás szintű gyakorlati ismereteket szerezzenek az ivóvíz, valamint szennyvíztisztító telepeken alkalmazott technológiákkal kapcsolatban. A félév első felében a hallgatók megismerik az ivóvíz előállításának technológiáit: (1) ivóvízbázisok típusait és az azokban található szennyezőanyagokat, (2) az ivóvíztisztító telepeken alkalmazott fertőtlenítési eljárásokat, vas, mangán, arzén és ammónium ion eltávolítási technológiákat, (3) a vízben oldott gázok, valamint szilárd szennyeződések eltávolítására alkalmas technológiákat, (4) az ivóvíztisztító telepeken alkalmazott komplex tisztítás-technológiai sorokat.  A félév második felében a hallgatók megismerik a szennyvíztisztítási technológiákat: (1) a szennyvíz fogalmát, (2) a mechanikai szennyvíztisztítás műtárgyait, (2) a biológiai szennyvíztisztítás  alapjait, (3) a kémiai szennyvíztisztítás és a foszfor eltávolítás, valamint a nitrogén vegyületek eltávolításának alapjait, (4) a szennyvíziszapok képződésének, kezelésének (aerob, anaerob) és elhelyezésének alapjait.

A tantárgy tematikáját kidolgozta:

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

Dr. Laky Dóra

egyetemi docens

Vízi Közmű és Környezetmérnöki Tanszék

Tanulási eredmények:

A tanulási eredmények között az adott szak Képzési és Kimeneti Követelményében [18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet] előírt tanulási eredmények szerepelnek kékkel. A jelen tantárgy ezekhez való hozzájárulása feketével szedett.

Tudás

Ismeri és alkalmazza a környezetmérnöki szakmához kötött természettudományos és műszaki elméletet és gyakorlatot.

Ismeri az ivóvízre vonatkozó jogi szabályozás alapjait, tisztában van az ivóvíz-bázisokban található jellemző szennyezőanyagokkal, azok káros hatásaiva.l

Ismeri a környezetvédelmi létesítmények (különösen víz- és szennyvíztisztító telepek, veszélyes és kommunális hulladéklerakó, hulladékégetőmű) üzemvitelét, műtárgyait, valamint azok fejlesztésének lehetőségeit.

Tisztában az ivóvízként szolgáló nyersvízben található vas, mangán, ammónium, arzén, és oldott gázok eltávolítására szolgáló műszaki megoldásokkal, valamint a fertőtlenítés alapjaival.

Tisztában van a szennyvíz fogalmával, a szennyvizek minőségének jellemzésére szolgáló paraméterekkel, határértékekkel.

Ismeri a mechanikai, biológiai és kémiai szennyvíztisztítás alapjait.

Ismeri a szennyvíziszapok képződésének, kezelésének (aerob, anaerob) és elhelyezésének alapjait.

Képesség

Környezetvédelmi szakterületen felmerülő problémák megoldásában képes alkalmazni a megszerzett általános és specifikus matematikai, természet‐ és társadalomtudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat.

Képes értékelni ivóvíz- és tisztított szennyvíz minőségét, szükség esetén a tisztítási hatásfok növelésére vonatkozóan képes javaslatokat tenni.

Képes ivóvíz tisztítási technológia blokksémájának összeállítására oldott gázokat, ammónium iont, vasat, mangánt és arzént tartalmazó nyers vizek tisztítására.

Képes szennyvíztisztító telep blokksémájának összeállítására.

Képes a mérnöki és természettudományos szemlélet és gondolkodásmód alkalmazására.

Képes a környezeti minták vételének tervezésére és lebonyolítására, átfogó laboratóriumi vizsgálatára és elemzésére, monitoring rendszerek alkalmazására, a vizsgálati eredmények értékelésére és dokumentálására.

Képes értékelni ivóvíz- és tisztított szennyvíz minőségét, szükség esetén a tisztítási hatásfok növelésére vonatkozóan képes javaslatokat tenni.

Képes integrált ismeretek alkalmazására a környezetvédelmi berendezések, folyamatok, technológiák, valamint a kapcsolódó elektronika és informatika szakterületeiről.

Képes ivóvíz tisztítási technológia blokksémájának összeállítására oldott gázokat, ammónium iont, vasat, mangánt és arzént tartalmazó nyers vizek tisztítására.

Képes szennyvíztisztító telep blokksémájának összeállítására.

Attitűd

Nyitott és fogékony a környezetvédelmi szakterületen zajló szakmai, technológiai fejlesztés és innováció megismerésére és elfogadására, hiteles közvetítésére.

Nyitott az információtechnológiai eszközök használatára.

Törekszik szakmailag magas szinten önállóan vagy munkacsoportban megtervezni és végrehajtani a feladatait.

Együttműködik az ismeretek bővítése során az oktatóval és hallgató társaival, nyitottan fogadja a megalapozott kritikai észrevételeket.

Törekszik a pontos és hibamentes feladatmegoldásra.

Törekszik arra, hogy a munkáját rendszerszemléletű és folyamatorientált gondolkodásmód alapján, összetett megközelítésben végezze.

Gondolkozásában a rendszerelvű megközelítést alkalmazza.

Autonómia és felelősség

Önállóan képes környezetmérnöki feladatok megoldására, döntéseit körültekintően, más (elsősorban jogi, közgazdasági, energetikai) szakterületek képviselőivel tanácskozva, önállóan hozza, melyért felelősséget vállal.

Önállóan végzi az adatértékelést, az elemzést és a problémák végiggondolását és adott források alapján történő megoldását.

Utolsó módosítás: 2018-04-20 09:17:25

A további tárgyak adatlapjának kiválasztásához kattintson ide.