BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar

nyelv / language: hu | en
A tantárgy adatlapja ebben a tantervben:
Adatlapverzió:
Budapesti Műszaki és
Gazdaságtudományi Egyetem
Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar
Környezetmérnöki mesterképzési szak nappali MSc

Tantárgyadatlap
és tantárgykövetelmények

Biomérnöki műveletek és folyamatok

A tantárgy neve angolul: Bioengineering: unit operations and processes

Tantárgy kódja Követelmény Kredit
BMEVEMBM214 2+0+0/v 3

A tantárgy tanszéki weboldala (az aktuális félévre vonatkozó információk):

A tantárgyfelelős személy és tanszék:

Dr. Németh Áron, egyetemi docens, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék

A tantárgy előadója:

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

Dr. Németh Áron

egyetemi docens

Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék

Dr. Pécs Miklós

egyetemi docens

Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék

A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:

Matematikai analízis, kémiai, biológiai és biokémiai alapismeretek.

A  Környezeti mikrobiológia és  biotechnológia illetve a  Szennyvíztisztítás mikrobiológiája című tárgyak előzetes ismerete logikus, de nem szükségszerű előfeltétel, egyidejűség is lehetséges

Kötelező/ajánlott előtanulmányi rend:

ajánlott előtanulmány

Mikrobiológia Környezetmérnököknek

(BSc),

Kémiai 2 (Bsc),

Vegyipari Technológiák (Bsc)

A tantárgy célkitűzése:

A hallgatóság megismertetése a biotechnológiai iparokban és az ahhoz kapcsolódó szennyvíztisztítási techno-lógiákban alkalmazott eljárásokkal, műveletekkel, különös tekintettel azok kvantitatív viszonyaira. A tárgy alkalmazza a matematikai modellezés eszköztárát a jelenségek leírására, a folyamatok optimális működései-nek szimulálására.

A tantárgy tematikáját kidolgozta:

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

Dr. Németh Áron

egyetemi docens

Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék

Tanulási eredmények:

A tanulási eredmények között az adott szak Képzési és Kimeneti Követelményében [18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet] előírt tanulási eredmények szerepelnek kékkel. A jelen tantárgy ezekhez való hozzájárulása feketével szedett.

Tudás

Ismeri és alkalmazza a környezetmérnöki szakmához kötött természettudományos és műszaki elméletet és gyakorlatot.

Jelen tantárgy számos biológia alapismeretet használ és ezekre alapozva alkalmazott biológiai és környezeti eljárásokat gyakorlat orientáltan oktat.

Ismeri és komplex módon alkalmazza a környezetinformatika és modellezés módszertanát, eszközeit.

A jelen tantárgy számos biológiai modelt tartalmaz, amelyek készségszintű alkalmazása is cél.

Képesség

Környezetvédelmi szakterületen felmerülő problémák megoldásában képes alkalmazni a megszerzett általános és specifikus matematikai, természet‐ és társadalomtudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat.

A tárgyat elvégzett hallgató, képes a szerzett alkalmazott (mikro)biológiai ismereteket a saját környezetvédelmi szakterületére alkalmazni.

Munkája során vizsgálja a kutatási, fejlesztési és innovációs célok kitűzésének lehetőségét és törekszik azok megvalósítására.

A tárgy a biológiai eljárások fejlesztését is érinti, ahhoz útmutatást is ad, így motiválva a hallgatót a fejlesztésekben való részvételre, és azok elvégzésére.

Képes környezetvédelmi kárelhárítási módszerek összetett alkalmazására, kárelhárítás előkészítésére és a kárelhárítás koordinációjára.

A tárgy hozzájárul a kárelhárítási módszerek alkalmazásának képességéhez, mivel oktatásra kerül néhány környezetvédelemben is hasznosítható biológiai eljárás (pl. folytonos fermentáció-szennyvízkezelés stb.)

Képes integrált ismeretek alkalmazására a környezetvédelmi berendezések, folyamatok, technológiák, valamint a kapcsolódó elektronika és informatika szakterületeiről.

Jelen tárgy szerteágazó, átfogó jellege segíti a komplex/integrált látásmód elsajátítását, majd alkalmazását.

Képes környezetvédelmi műszaki rendszerek és folyamatok modellezésére, üzemeltetésére és irányítására.

A tárgyalt matematikai modellek és modellcsaládok jól alkalmazhatóak a környezetvédelemben, ezért a végzett hallgató is képes mind modellezésre, mind folyamat üzemeltetésre.

Attitűd

Nyitott és fogékony a környezetvédelmi szakterületen zajló szakmai, technológiai fejlesztés és innováció megismerésére és elfogadására, hiteles közvetítésére.

A tárgy a technológiai szemlélet kialakításával, fejlesztésével és a biológiai rendszerek különböző alkalmazásainak bemutatásával járul hozzá a hallgatók fogékonyságához és a technológiai innováció megismeréséhez.

Felvállalja a környezetvédelmi szakterülethez kapcsolódó szakmai és erkölcsi értékrendet

Törekszik szakmailag magas szinten önállóan vagy munkacsoportban megtervezni és végrehajtani a feladatait.

Törekszik arra, hogy a munkáját rendszerszemléletű és folyamatorientált gondolkodásmód alapján, összetett megközelítésben végezze.

Jelen tantárgy rendszerezett technológiai ismeretanyagot közvetít biológiai folyamatokról, így nagyban hozzájárul a "rendszerszemléletű és folyamatorientált" gondolkodásmód kialakításához.

Autonómia és felelősség

Önállóan képes környezetmérnöki feladatok megoldására, döntéseit körültekintően, más (elsősorban jogi, közgazdasági, energetikai) szakterületek képviselőivel tanácskozva, önállóan hozza, melyért felelősséget vállal.

A tárgyban oktatott ismeretek birtokában a végzett hallgató képes önálló szakmai döntéseket hozni, és szükség esetén más szakterület képviselőivel egyeztetni.

Kezdeményező szerepet vállal a környezetvédelmi problémák megoldásában, feltárja az alkalmazott technológiák hiányosságait, a folyamatok kockázatait és kezdeményezi az ezeket csökkentő intézkedések megtételét.

Az átadott rendszerszemlélet következtében a rendzser hibáit hamar felismeri, és igyekszik javítani.

Megszerzett tudását és tapasztalatait formális, nem formális és informális információátadási formákban megosztja szakterülete művelőivel.

A tananyag számos kézikönyvre épül, de számos szakcikket is tartalmaz, így a hallgatók megszokják a megfelelő szakmai közlés formáját, és képessé válnak hasonlók létrehozására.

Utolsó módosítás: 2023-08-29 09:06:10

A további tárgyak adatlapjának kiválasztásához kattintson ide.