BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar

nyelv / language: hu | en
A tantárgy adatlapja ebben a tantervben:
Adatlapverzió:
Budapesti Műszaki és
Gazdaságtudományi Egyetem
Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar
Környezetmérnöki mesterképzési szak nappali MSc

Tantárgyadatlap
és tantárgykövetelmények

Környezeti mikrobiológia és biotechnológia

A tantárgy neve angolul: Environmental microbiology and biotechnology

Tantárgy kódja Követelmény Kredit
BMEVEMBM308 3+0+0/f 4

A tantárgy tanszéki weboldala (az aktuális félévre vonatkozó információk):

A tantárgyfelelős személy és tanszék:

Dr. Molnár Mónika, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék

A tantárgy előadója:

Név: Beosztás: Tanszék, Int.:
Dr. Molnár Mónika egyetemi adjunktus Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék
Dr. Feigl Viktória Dóra egyetemi adjunktus Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék
Dr. Bakos Vince egyetemi tanársegéd Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék

A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:

Matematikai analízis, kémiai, biológiai, mikrobiológiai, ökológiai és biokémiai alapismeretek, talajvédelem.

Kötelező/ajánlott előtanulmányi rend:

Ajánlott előtanulmány

Talajvédelem (BMEEOGTAKM1)

Biomérnöki műveletek és folyamatok (BMEVEMBM209)

A tantárgy célkitűzése:

A tantárgy legfőbb célja biomérnöki, illetve ökomérnöki szemlélet kialakítása a hallgatókban a környezetvédelmi biotechnológiák terén; továbbá ezen technológiák alapját képező természetes biológiai - mikrobiológiai és növényi - átalakító tevékenység megismerése.

A tárgy magában foglalja a környezetvédelmi bio- és ökotechnológiák elméleti alapjait, gyakorlati alkalmazását és értékelését – esettanulmányokon keresztül is bemutatva - leromlott, illetve szennyezett (környezeti) elemek, úgy mint szennyezett talaj, talajvíz és szennyvíz kezelésére. Ezen belül fontos szerepet kap az ökoszisztéma, elsősorban a mikroorganizmusok és a környezetbe – elsősorban a talajba, talajvízbe - kerülő vegyi anyagok többszintű kölcsönhatásának megismerése, a mikrobiológiai átalakító tevékenység hasznosítása környezetvédelmi technológiákban: a szennyezett talaj és talajvíz bioremediációjában, a leromlott talajok javításában, valamint a biológiai szennyvíztisztításban.

A tantárgy tematikáját kidolgozta:

Név: Beosztás: Tanszék, Int.:
Dr. Gruiz Katalin ny. egyetemi docens Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék
Dr. Molnár Mónika egyetemi adjunktus Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék
Dr. Feigl Viktória Dóra egyetemi adjunktus Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék
Dr. Jobbágy Andrea egyetemi docens Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék
Dr. Bakos Vince egyetemi tanársegéd Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék

Tanulási eredmények:

A tanulási eredmények között az adott szak Képzési és Kimeneti Követelményében [18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet] előírt tanulási eredmények szerepelnek kékkel. A jelen tantárgy ezekhez való hozzájárulása feketével szedett.

Tudás

Ismeri és alkalmazza a környezetmérnöki szakmához kötött természettudományos és műszaki elméletet és gyakorlatot.

Ismeri a környezeti mikrobiológia alapvető elméleti hátterét és a környezetben élő mikroorganizmusok csoportjait, jellemzőit, a talaj és felszín alatti vizek és a szennyvizek kezelésének műszaki alapismereteit és gyakorlatát.

Ismeri és alkalmazza a környezetvédelmi és kármentesítési eljárásokat (műveletek, berendezések, készülékek), a környezetvédelmi kárelhárítási módszereket.

Ismeri a szennyezett talajok és felszín alatti vizek kezelésére/kármentesítésére és szennyvizek kezelésére alkalmas technológiákat.

Ismeri a környezetvédelmi létesítmények (különösen víz- és szennyvíztisztító telepek, veszélyes és kommunális hulladéklerakó, hulladékégetőmű) üzemvitelét, műtárgyait, valamint azok fejlesztésének lehetőségeit.

Ismeri a szennyezett talajok, felszín alatti vizek kezelésére alkalmas technológiák és a szennyvíztisztító telepek üzemvitelét, műtárgyait, azok fejlesztésének lehetőségeit.

Ismeri a vezetéshez kapcsolódó szervezési és motivációs eszközöket valamint módszereket, a szakma gyakorlásához szükséges jogszabályokat.

Ismeri a talajvédelemmel kapcsolatos nemzetközi és hazai szabályozást.

Képesség

Környezetvédelmi szakterületen felmerülő problémák megoldásában képes alkalmazni a megszerzett általános és specifikus matematikai, természet‐ és társadalomtudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat.

Képes arra, hogy a szennyezett talajok, felszín alatti vizek, szennyvizek felmerülő környezetvédelmi problémáinak megoldásában alkalmazza természettudományos és műszaki alapismereteit.

Képes arra, hogy szakterületén anyanyelvén és legalább egy idegen nyelven publikációs tevékenységet és tárgyalásokat folytasson.

Képes arra, hogy a talajkezelés és a szennyvízkezelés szakterületén anyanyelvén és angolul publikációkat értelmezzen és tárgyaljon.

Képes környezetvédelmi vezetői feladatok ellátására.

Képes a talaj- és szennyvízkezeléssel kapcsolatos döntéshozatalokra.

Képes a talaj-, földtani közeg-, víz-, levegő-, zaj és rezgésvédelmi, élővilág-védelmi, remediációs valamint a hulladékcsökkentés, -kezelés és -feldolgozás szakterületeken jelentkező mérnöki beavatkozások összetett tervezésére, megvalósítására és fenntartására.

Képes a talaj-, földtani közeg-, vízvédelmi, élővilág-védelmi, remediációs valamint a hulladékcsökkentés, -kezelés és -feldolgozás szakterületeken jelentkező mérnöki beavatkozások tervezésére, megvalósítására.

Képes a környezeti minták vételének tervezésére és lebonyolítására, átfogó laboratóriumi vizsgálatára és elemzésére, monitoring rendszerek alkalmazására, a vizsgálati eredmények értékelésére és dokumentálására.

Képes talaj, felszín alatti víz és szennyvíz minták vételének átfogó laboratóriumi vizsgálatának tervezésére környezeti mikrobiológiai módszerekkel, a vizsgálati eredmények értékelésére és dokumentálására.

Képes környezetvédelmi kárelhárítási módszerek összetett alkalmazására, kárelhárítás előkészítésére és a kárelhárítás koordinációjára.

Attitűd

Nyitott és fogékony a környezetvédelmi szakterületen zajló szakmai, technológiai fejlesztés és innováció megismerésére és elfogadására, hiteles közvetítésére.

Nyitott és fogékony a talajkezelés és a szennyvízkezelés kapcsán az innovációk, technológiai fejlesztések megismerésére és elfogadására, különös tekintettel a környezeti biotechnológiákra.

Felvállalja a környezetvédelmi szakterülethez kapcsolódó szakmai és erkölcsi értékrendet

Felvállalja a talaj és szennyvízkezelési technológiákhoz kapcsolódó szakmai értékrendet.

Törekszik szakmailag magas szinten önállóan vagy munkacsoportban megtervezni és végrehajtani a feladatait.

Törekszik szakmailag magas szinten önállóan vagy munkacsoportban megtervezni és végrehajtani a feladatait.

Autonómia és felelősség

Önállóan képes környezetmérnöki feladatok megoldására, döntéseit körültekintően, más (elsősorban jogi, közgazdasági, energetikai) szakterületek képviselőivel tanácskozva, önállóan hozza, melyért felelősséget vállal.

Önállóan képes a talaj és szennyvízkezelés területén környezetmérnöki feladatok megoldására és interdiszciplináris megközelítésére.

Döntései során figyelemmel van a munkahelyi egészség és biztonság, a műszaki, gazdasági és jogi szabályozás, valamint a mérnöketika alapvető előírásaira.

Döntései során figyelemmel van a munkahelyi egészség és biztonság, a műszaki, gazdasági és jogi szabályozás, valamint a mérnöketika alapvető előírásaira.

Figyelemmel kíséri a szakterülettel kapcsolatos jogszabályi, technikai, technológiai és adminisztrációs változásokat

Figyelemmel kíséri a szakterülettel kapcsolatos jogszabályi, technikai, technológiai és adminisztrációs változásokat.

Utolsó módosítás: 2019-05-09 09:23:13

A további tárgyak adatlapjának kiválasztásához kattintson ide.