BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar

nyelv / language: hu | en
A tantárgy adatlapja ebben a tantervben:
Adatlapverzió:
Budapesti Műszaki és
Gazdaságtudományi Egyetem
Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar
Vegyészmérnöki mesterképzési szak nappali MSc

Tantárgyadatlap
és tantárgykövetelmények

Kémiai anyagszerkezettan

A tantárgy neve angolul: Structural chemistry

Tantárgy kódja Követelmény Kredit
BMEVEFAM213 2+0+0/v 5

A tantárgyfelelős személy és tanszék:

Rolik Zoltán

O7UJ74

egyetemi adjunktus

FKAT

A tantárgy előadója:

Kubinyi Miklós

professor emeritus

FKAT

Kállay Mihály

egyetemi tanár

FKAT

Rolik Zoltán

egyetemi adjunktus

FKAT

Hessz Dóra (projekt)

tudományos munkatárs

FKAT

A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:

alapfokú szervetlen és szerves kémiai ismeretek, Matematika: a differenciál és integrálszámítás alapjai, Fizika: mechanika, elektromosságtan; Fizikai kémia: reakciókinetika

A tantárgy célkitűzése:

A molekulák szerkezetének leírása a kvantummechanikai elvek alapján, a makroszkopikus anyagok szerkezete és a molekuláris szerkezet közötti kapcsolat tárgyalása, a műszeres kémiai szerkezetvizsgáló módszerek elméletének ismertetése, a módszerek fontosabb alkalmazásainak bemutatása. Az előadások rendszerbe foglalják a szerkezetvizsgáló módszereket. A projekt keretében a hallgatók konkrét feladaton dolgozva aktívan elmélyítik a szerkezetvizsgáló módszerek alkalmazását.

A tantárgy tematikáját kidolgozta:

Kubinyi Miklós

professor emeritus

FKAT

Kállay Mihály

egyetemi tanár

FKAT

Rolik Zoltán

egyetemi adjunktus

FKAT

Hessz Dóra

tudományos munkatárs

FKAT

Tanulási eredmények:

A tanulási eredmények között az adott szak Képzési és Kimeneti Követelményében [18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet] előírt tanulási eredmények szerepelnek kékkel. A jelen tantárgy ezekhez való hozzájárulása feketével szedett.

Tudás

Ismeri a vegyészmérnöki szakmához kapcsolódó matematikai, természettudományos (kémiai, fizikai) és műszaki elméletet és gyakorlatot.

Kvantummechanikai elméleten alapuló, rendszerezett ismeretekkel bír a molekulák szerkezetéről, továbbá a makroszkopikus anyagi tulajdonságok és a molekuláris szerkezet közötti összefüggésekről

Átfogóan ismeri a vegyiparban és a kémiai technológiákban alkalmazott és előállított fontosabb anyagok tulajdonságait, alkalmazási területeit.

Ismeri a kémiai szintézisben, analitikában és a kémiai technológiákban alkalmazott kémiai szerkezetvizsgáló módszerek elméleti alapjait és legfontosabb alkalmazásait

Ismeri új anyagok és eljárások kifejlesztésének lehetőségeit, jellemző módszereit.

Ismeri a kémiai szerkezetvizsgálatra használt műszerek működését (UV-látható, infravörös, Raman spektrométerek, spektrofluoriméter, lézerspektroszkópiai berendezések, NMR spektrométer, röntgendiffrakciós készülék)

Ismeri a kémiai és vegyipari rendszerek fenntarthatóságával, biztonságosságával és környezeti hatásaival kapcsolatos elveket, módszereket és gyakorlatot, munkahelyi, egészségvédelmi egészségfejlesztési ismereteket.

Elmélyíti ismereteit a tárgyban alkalmazott matematikai területeken (vektorszámítás, operátorok, differenciálegyenletek, Fourier-transzformáció)

Képesség

Alkotóan képes alkalmazni a vegyészmérnöki szakterülethez kapcsolódó matematikai és természettudományos elméleti és gyakorlati ismereteket feladatai megoldása során.

Ki tudja választani a kémiai szerkezetvizsgálati feladatok megoldásához szükséges kísérleti módszert, ill. azok kombinációját, és megtervezni az elvégzendő kísérleteket.

Rendelkezik a színvonalas kutató-fejlesztő tevékenységhez szükséges manuális készségekkel.

Felkészült arra, hogy szerkezeti problémák megoldására műszeres technikákat és elméleti számításokat kombináltan alkalmazzon.

Képes a vegyészmérnöki, kémiai és kémiai technológiai területen alkalmazott elemzések és anyagvizsgálatok elvégzésére, értékelésére és dokumentálására, szükség esetén a vizsgálati módszerek továbbfejlesztésére, és új módszerek bevezetésére.

Felkészült az optikai spektroszkópiai, a lézeres, az NMR és a röntgendiffrakciós vizsgálati eredmények értékelésére.

Képes a vegyipari és kémiai technológiai folyamatok üzemeltetése során gyűjtött információk feldolgozására és rendszerezésére, átfogó elemzésére, következtetések levonására.

Széleskörű matematikai és természettudományos ismereteit használva hatékonyan tanul meg új szerkezetvizsgáló módszereket, működik közre szerkezetvizsgáló módszereket alkalmazó fejlesztésekben.

Képes eredeti ötletekkel és eredményekkel gazdagítani a vegyészmérnöki és kémiai szakterület tudásbázisát.

Attitűd

Törekszik a fenntarthatóság, a biztonság, a környezetvédelem és energiahatékonyság követelményeinek érvényesítésére és másokkal való megismertetésére.

Matematikai, természettudományi és műszaki tudása szilárdan megalapozott, erre építve ambicionálja az új szerkezeti kémiai ismeretek befogadását.

Törekszik szakmailag magas szinten önállóan vagy munkacsoportban megtervezni és végrehajtani a feladatait.

Szívesen vállalkozik teamben végzett munkára és képes hatékony teameket szervezni – ehhez hozzásegíti a tárgy keretében végzett projekt.

Autonómia és felelősség

Szakmai problémák megoldása során önállóan és kezdeményezően lép fel.

A kémiai szerkezetvizsgáló módszerek alkalmazása terén aktív és kezdeményező.

Utolsó módosítás: 2023-11-28 14:14:09

A további tárgyak adatlapjának kiválasztásához kattintson ide.